Nesnelerin İnterneti’nin sonucu olarak yeni bir üretim dalgasının geldiğini görüyoruz. Amerika’da Amerika’da “Akıllı İmalat”, Avrupa’da ‘Industrie 4.0′ ,Çin’de ise ‘Made in China 2025’ olarak adlandırılan bu akımın sektöre yeni bir soluk getireceği yadsınamaz bir gerçek.  Gelen bu dalgayla birlikte dünya ekonomisinin üç büyük aktörü Nesnelerin İnterneti’ne yatırım yaparak sahip oldukları pazar payını artırma rekabetine giriştiler. McKinsey, IoT’nin ekonomik değerinin büyük bir kısmının imalat sektöründen geleceğini belirtiyor. İmalatta dijital dönüşümle beraber % 33 veya yaklaşık 3.7 trilyon dolar değerinde bir değer yaratılacak.

Donusum Dalgası

LNS tarafından yapılan bir araştırmaya katılan şirketlerin 75%’i IoT uygulamalarını hayata geçirmeyi planlıyorlar.

Penton Media tarafından yapılan bir başka araştırmada, imalatçıların %46’sı IoT pilot uygulamalarına yatırım yapıyorlar. Bu firmaların;

  • %7’si pilot (POC Üretim Ölçeği) tamamladı.
  • %8’i POC tamamladı.
  • %31’i ise karşılaştıkları operasyonel sorunları çözmek için yeni teknoloji eğilimlerini keşfetme yolunda.

Ayrıca Penton, hayata geçirilen pilot IoT projelerinin %86’sının üreticilerin beklentilerini karşıladığını belirtiyor.

Iot Fabrika

13 Eylül’de IDC Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Endüstriyel Nesnelerin İnterneti: İmalatta İnovasyona Hız Kazandırma” etkinliğinde, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 40’ı aşkın katılımcıyla son teknolojik eğilimler, operasyonel performans geliştirmenin pratik yolları ve dijital imalat yolculuğu gibi konular değerlendirildi.

Panel

Ford Otosan Chief Digital Officer Hayriye Karadeniz tarafından yönetilen ve imalat sektöründe uzman isimlerin bir araya geldiği bu panelde, dijital dönüşümde kritik başarı faktörleri, bu süreçte aşılması gereken zorluklar ve dönüşüm sonunda ulaşılması hedeflenen kazanım değerleri tartışıldı.

Panel Katılım

Etkinlikte, dijital dönüşüm yolculuklarında PTC’yi tercih eden şirketlerin izledikleri adımları ve dönüşüm hikayelerini katılımcılarımızla paylaşma olanağı buldum.

Sunum

İmalat Dönüşüm Yolculuğu adımları:

  1. Anla: Birbirinden ayrı varlıkları, sensörleri, iş sistemlerini ve harici veri kaynaklarını gerçek zamanlı olarak bağlayarak hızlı kararlar verin.
  2. Geliştir: Operasyonlarınızı hızlandırın ve tahmini analitik, dijital süreçler ve rehberli bir işgücü ile hızlı bir şekilde yeniliğe adım atın.
  3. Daha iyi yap: Senkronize işlemler, performans kıyaslama ve kapalı devre süreçleri ile en uygun yürütmeyi gerçekleştirin.

Dijital Üretim

 

Etkinliğin son oturumu “Üretim İlerleme Planlaması: Başarıya Yönelik Pratik Rehber” çalıştayında katılımcılarımız, kendi IIoT uygulamalarının temellerini atmak üzere hazırlamış olduğumuz “İmalat Performans Değerlendirmesi”ni tamamladılar.

Sadece 15 dakikanızı alacak değerlendirme formunu tamamlamanız ardından sizinle dijital imalat yolculuğunuzda size eşlik edecek öneri ve adımları içeren bir rehber paylaşacağız.

“İmalat Performans Değerlendirme Formu”na buradan ulaşabilirsiniz.