Çocukluğumdan beri illüzyona merakım var. Sahneye çıkıp bir sihir gösterisi yapmışlığım yok ancak insanları şaşırtmak bence müthiş birşey. Gölge Oyunu, Hokkabaz gibi türk filmlerinin yanı sıra The Prestige, Illusionist gibi olağanüstü Hollywood yapımlarını aşıkçasına sevmemde sanıyorum sihirbazların(İllüzyonist yerine gündelik hayatta tercih ediyorum)hayatına olan merakım da önemli bir sebep.

Son dönemin en önemli sihirbazlarından birisi Shawn Farqhuar. Kanadalı bir sihirbaz, 2003 ve 201 yıllarında Kanada İllüzyonistler Derneği tarafından yılın İllüzyonisti seçilmiş. Pasifik sahili İllüzyonistler Derneği onu GRAND PRIX D’HONNEUR ile ödüllendirmiş. 2009 yılı ise çok özel bir yıl. Uluslararası İllüzyonistler Birliği tarafından hem yılın Sahne İllüzyonisti hem de yılın El Çabukluğu Dalındaki İllüzyonisti seçmiş ki dünyada hem bu şampiyonlukları hem de Pekindeki İllüzyon Olimpiyatlarını kazanarak İllüzyonun Grand Prix kazanan tek kişisi Farqhuar olmuş. İllüzyon alanında gelinebilecek en üst nokta bu.

Bu kadar anlatmışken Farqhuar’ın muhteşem bir gösterisini de izlemeden geçmeyelim:

Farqhuar ile 2010 yılında kısa bir mailleşmemiz olmuş ve kendisi bir sihir setini bana göndermişti.

Peki, sihirbazlık ile satıcılık mesleklerini karşılaştırabilir miyiz?

Şöyle bir tablo ile anlatalım;

Satis ve Sihir-250713

Günümüz dünyasında özellikle üstseviye hizmet satan satıcıveya pazarlamacıların en büyük sıkıntılarından birisi fark yaratmak. Zira pazarlanan hizmetlerin elle tutulamama gibi bir sorunu var. Bu nedenle demo,PoC, referanslama vb yöntemler satışı yapılan hizmeti ön plana çıkarmak için en önemli araçlar.

İkincil yöntem rekabeti çok iyi bilmek ve tanımak. Rakiplerin zayıf ve güçlü yönlerini çok iyi analiz etmek gerekiyor.

Özellikle kriz sonrası YÖNETİŞİM kavramının tüm dünyada etkinliğinin artması nedeniyle sektörel düzenlemelere de hakim olmak gerekiyor. Bütün bunlar yapıldığında aslında şapkadan tavşanı çıkarmış oluyorsunuz. Ancak bir sorun var!!!??? O seyirci daha önce de şapkadan tavşanın çıktığını izlemişti. Seyirci ya da müşteri artık şapkanın tavşandan çıkması gerektiğini düşünüyor. Yani yok artık demek istiyor. Shawn Farquhar tam da bunu yapıyor işte. Bir örneği bu videoda. Farquhar’dan devam edeceğiz.